Proč je u nás tak draho a nekvalitně?

Kam se podíváte, je levněji než u nás. Samozřejmě s malými výjimkami, ale při přepočtu na kupní sílu to platí o to víc.

Vejce v Německu koupíte v ceně 1,19 Euro za 10 kusů, prací prostředky stojí ca polovinu české ceny a to ještě musí být přípravek „v akci“. Jogurty jsou o třetinu až polovinu v Německu levnější, to samé platí o dalších potravinách, kosmetice, drogérii … Citelně méně zaplatíte za elektronické záležitosti a elektrické spotřebiče, za oblečení, obuv, sportovní vybavení…

Jak je to možné? Příčin je několik. Vymlouvat se na to, že český zákazník to za tu cenu stejně doma koupí, ať je to jinde levnější, není už tak zcela pravda. První a zásadní problém vidím v tom, že obchodníci, tedy majitelé obchodních řetězců , jsou cizinci. Tady podnikají a sídlo firmy je v zahraničí. Tady peníze vydělají, ale zisk putuje do „domácí kasy“ a případně na dotace zboží i na platy zaměstnanců v domovině  firmy. Princip kolonie, ze které se vyždímá peníze, aby doma bylo lépe.

Příklady najdete na každém českém rohu. Ať je to prodejce čehokoliv od vajec po automobily. Českých firem, tedy firem v držení českých majitelů je tu poskromnu. To víte. Privatizace. Sice měla přinést každému Čechovi slušný balík peněz, ale to by tu nesměla fungovat „neviditelná ruka trhu“, zavedená a opěvovaná tím, kdo dnes na vejce a EU nadává nejvíce. Ano, myslím tím našeho prezidenta. Duchovního otce legálního rozkradení socialistického majetku. Protože podle jeho přesvědčení privatizace byla nevyhnutelná a měl vést k lepším časům. Zřejmě opomenul dodat, komu ty lepší časy měly nastat.

Dnes tu „našeho“ moc nezůstalo. To co zbylo, se „zlikvidovalo samo“ nebo „regulérní konkurencí“, či se ještě stihlo zprivatizovat těmi pár jedinci, co privatizací zbohatli. Paradoxně nejskvělejší a nejkapitalističtější záměry (jako třeba byly Harvardské fondy Viktora Koženého) skončily tak, že je fuč majetek, peníze i sám V.K.  A tak nás válcují - coby kolonii a výkonný zdroj peněz – cizinci i našinci, co přesídlili do daňových rájů. Přesně, jak si pan profesor přál. Tržní ekonomika tu funguje opravdu jak nikde jinde. A proč tu stát nějak nezakročí? Jednak by to bylo proti kapitalistickému tržnímu volnému trhu, bylo by to návratem do dob regulace a házení klacků pod nohy skvělému soukromému podnikání. A pak – vadilo by to i státní pokladně. Co myslíte, je lepší prodávat vejce za 2,50 nebo za 7,50 Kč? Rozdíl v DPH je značný. Co na tom, že čistý zisk zmizí za hranice státu. Daň tu zůstane. Zatím. Na jak dlouho – to je otázka.

A co se stane, až lidé přestanou nakupovat nejdříve doma, v ČR a vyjedou za nákupy do okolních států? Pak nebudou státní příjmy z DPH a bude potřeba opět něco více zdanit a někomu výrazněji ubrat. A aby se vůbec něco prodalo, ubere se na kvalitě. Koneckonců – tohle už se rozeběhlo naplno.

P.S. Úsměvné je, když už si stěžují i ti, co za situaci můžou a před dvaceti lety ji vehementně prosazovali.

Autor: Aleš Baloun | pátek 16.3.2012 7:00 | karma článku: 34,49 | přečteno: 2333x